Linuxový router PC – Hardware (1)


Úvod

Jeden můj kamarád měl nepoužívané, na klasický domácí PC nedostatečně výkonné komponenty (viz. dále), kterých by se jinak zbavil. Nabídl jsem se mu, že si je převezmu a ještě si od něj za velmi slušné peníze odkoupím zdroj. Jesliže se ptáte, proč bych to dělal, když jsou na tom komponenty výkonnostně špatně? Špatný výkon nemusí nutně znamenat, že jsou nepoužitelné. V tomto případě to bylo vykompenzováno velmi nízkou spotřebou a tím pádem nízkými náklady na nepřetržitý provoz a schopností se pasivně chladit. Již nějakou dobu si pohrávám s myšlenkou, že bych si vytvořil Linuxový router (či spíše gateway do domácí sítě, chcete-li). Toto se mi zdálo jako dobrá příležitost, a tak jsem téměř ani neváhal a využil jsem toho.

Tento blogový příspěvek bude mít dohromady tři části, přičemž nyní čtete tu první, kde se budu zabývat použítým hardware a sestavováním PC. V druhé části se podíváme na software a konfiguraci a v poslední části se budeme zabývat tím, jak internet dostaneme do zbytku zařízení (switch, AP). Jak se totiž později dozvíte, tak tento počítač bude mít pouze jeden Ethernet vedoucí do domácí sítě.


Komponenty

Od kamaráda jsem si zajistil následující, již nějakou dobu používané komponenty:

K tomu jsem dokoupil následující, aby PC neběžel volně bez bedny a zároveň byl schopen síťovat po dvou Ethernetech:

Teď už je vám dozajista jasné, proč jsem mluvil o nevýkonných komponentech. Nicméně když se tyto komponenty původně kupovaly, požadavek na ně byl jediný: co nejnižší cena. Podobně jsem postupoval i při dokupování síťovky a bedny. Procesor se výkonnostně podobá lepším Pentium 4, jenž jsou cca 15 let staré, velikost RAM je rovněž podobná lepším PC z těchto let a velikost SSD dnes překonají i levnější smartphony. Výkon grafického čipu mě nezajímá, poněvadž monitor zapojím maximálně při instalaci nebo pokud bych si nedopatřením shodil SSH (a šlo by to i bez toho), avšak kdybych i GPU měl srovnávat, dobře by nedopadla. Jediné, o čem nemusím mluvit v negativním tónu, je zdroj, který je pro tuto sestavu hodně naddimenzovaný a myslím si, že to bude ten nejmenší problém, pokud budeme mluvit o nepřetřitém běhu. Navíc díky dobře funkční regulaci otáček ventilátoru podle vytížení nebude zdroj dělat nijak velký hluk, což je pro mě obrovské plus.

Neberte to ale tak, že si stěžuji – komponenty mám přece téměř zdarma a přísloví „darovanému koni na zuby nehleď“ platí pochopitelně v obrovské míře i zde. Jak se dozvíme později, tak komponenty svou práci zvládají velmi dobře – procesor nejde nad 20% vytížení, na SSD mám 26GB volného místa a využití RAM by se dalo shodit i na 130MB. Pouze jsem chtěl nastínit, že na počítač na normální domácí použití by se z toho udělat nedal. Zde můžu mluvit z vlastní zkušenosti – vlastním notebook s téměř identickým výkonem.

Jako vhodná alternativa by mohla posloužit nějaká ARMová destička, která je na práci routeru přímo uzpůsobená – například Banana Pi R2 Router Board. Něco podobného bych vám doporučil v případě, že byste se pouštěli do podobného projektu. S ARMem se dostanete ještě na mnohem nižší spotřebu a cena je také velmi příjemná.


Stavba PC

Obstaral jsem si vše potřebné a mohl jsem se vrhnout na samotnou stavbu tohoto PC. Začnu pár fotografiemi, avšak umělé světlo jim rozhodně kvalitu nezvyšuje. :-)

Komponenty pohromadě
Komponenty už máme pohromadě a je čas se do toho pustit! :-)
Sestava hotova
Sestava byla hotová celkem rychle a bezproblémově.
Sestava zevnitř
Sestava je na svém místě a takto vypadá zevnitř...
Sestava je na svém místě
Sestava je na svém místě a schopná své funkce! :-)

Jak již bylo uvedeno v popisu fotografií, sestava byla hotová celkem rychle a nenarazil jsem na větší problémy. Byly zde akorát dva menší, které ale nijak neomezují plnou fuknčnost PC:

V sestavě jsem nezapojoval front panel LEDky, protože čím méně bude počítač blikat a svítit, tím lépe. Koneckonců s ním budu muset spát v jedné místnosti. :-)


Závěr

Teď už nezbývalo nic jiného, než počítač zapojit a nastartovat. Úspěch! Na monitoru se objevilo UEFI a já mohl začít s instalací a konfigurací softwaru. :-)

Počítač by byl tedy z hardwarové stránky funkční. V dalším díle se podíváme na softwarovou stránku věci – UEFI, operační systém, použité programy a jejich konfigurace. :-)