Podpora IPv6 na 115 webechPřed pár měsíci jsem na mé stránky přidal podstránku, kde jsem shromáždil odkazy na některé webové stránky, které ať již více či méně, používám a napadlo mě, jestli by se ten seznam nedal využít i nějak jinak, než jenom na prosté ukázání lidem. Koneckonců 125 odkazů není úplně nejmenší počet a nějaká zajímavá data by se z toho určitě získat dala.

A pak mě to napadlo: když už jsem poměrně velký fanoušek nového internetového protokolu IPv6, proč z toho nezjistit, jak jsme na tom s jeho podporou u webových stránek? Napsal jsem tedy jednoduchý Python skript, který bude první den v měsící (pozn. dříve jsem to měl nastavené jako každý pátek, ale bylo to příliš časté, tak jsem interval zmírnil, viz. novinka) data shromažďovat a vkládat do databáze a k tomu tento frontend, který vám je bude prezentovat v tabulce. Na DNS resolving je použit rekurzivní DNS server Unbound s podporou IPv6 a DNSSEC. Tato stránka se dá také brát jako takový tribut k nedávné události dojití IPv4 adres v Evropě.

Pokud by někdo chtěl data využít, můžete použít tento dynamicky generovaný JSON, CSV nebo TSV soubor. Pokud budete data nějakým způsobem publikovat, budu rád, když u nich uvedete odkaz na tyto stránky. :-)